Happy life

Trwała zmiana postawy – czy to w ogóle możliwe?

Kawa gotowa? Zaczynamy!

Postawą nazywamy stosunek do życia lub do pewnych sytuacji, określających Twoje poglądy. Przedstawiasz swoją postawę wykazując skłonności do reagowania w określony sposób, poprzez podejmowanie określonych działań zgodnych ze sposobem, w jaki wartościujesz innych ludzi, obiekty lub zdarzenia. Postawy różnią się natężeniem oraz tym, że są negatywne lub pozytywne. Postawa wykształca się na podstawie Twoich własnych doświadczeń i emocji im towarzyszących lub przejmujesz ją od innych osób.

Zmiana postawy, zarówno Twojej własnej jak i innych osób jest możliwa. Każdy z nas w pewnym momencie swojego życia, z różnych powodów dochodzi do wniosku, że potrzebuje zmian, że te spojrzenie na życie wcale nie jest odpowiednie. Wtedy pojawiają się chęci, które są kluczem w procesie wprowadzania zmian. Jest to pierwszy impuls, który popycha Cię do rozpoczęcia zmienienia swoich poglądów i ukierunkowania ich na odpowiedni tor. Kiedy pojawia się chęć i czynnik motywujący do zmiany siebie, należy zastanowić się co konkretnie i dlaczego potrzebujesz w sobie zmienić. Zdecydowanie warto zmienić postawę negatywną na pozytywną i to chciałabym Ci na tym blogu pokazać 🙂
Wewnętrzna potrzeba uzasadnienia swoich działań skuteczniej skłania do zmiany postawy niż wpływ i manipulacja innych ludzi. Dlatego to ważne, że Ty  jesteś dla siebie główną i największą motywacją do zmian. Twoje zdanie i uczucia odgrywają największą rolę w tym, co zmienisz, jak bardzo to zmienisz i jakim człowiekiem finalnie się staniesz.
Także potrzeba uzyskania szacunku w swoim otoczeniu i nadanie logiki własnemu postępowaniu jest kluczowa w procesie zmian postawy, ale wtedy to głównie presja otoczenia wpływa na kształtowanie tych przekonań. Człowiek ma tę cechę, że chce się przypodobać innym i uzyskać pozycję społeczną, dlatego często chłonie zdanie innych jak gąbka, myśląc, że to najlepsza droga i pozbawiając się własnych poglądów. (Jeśli chcesz przeczytać o tym więcej kliknij TUTAJ )
Często do zmiany może skłaniać Cię też niezgodność między Twoimi poglądami i postawami a tym jak się zachowujesz, w tej sytuacji tworzy się stan dysonansu poznawczego, czyli nieprzyjemnego napięcia psychicznego, który musi zostać zredukowany, aby uzyskać równowagę i spokój psychiczny.

Zmienić postawę możesz głównie dzięki silnej woli i otwieraniu się na nowe doświadczenia, bo jeśli jesteś bogaty w doświadczenia kształtujesz swoją postawę w najlepszy możliwy sposób, ponieważ zwykłe bezpodstawne przekonania często opierają się na intuicji lub stereotypach i informacjach, które nigdy nie były skonfrontowane z rzeczywistością. Dotyczy to też otwierania się na odmienne opinie i poglądy ludzi z innego kręgu społecznego czy kulturowego. Są to cenne informacje, które mogą mieć wpływ na zmianę Ciebie i Twojej postawy, dlatego nie warto krytykować odmiennych poglądów, ale czerpać z nich lekcję i wykorzystywać je do kształtowania własnej opinii i spojrzenia na świat.
Jeśli czujesz, że Twoja postawa jest zbyt negatywna, że ciągle jesteś na „nie” i coraz mniej rzeczy wywołuje w Tobie pozytywne emocje, może to czas na zmianę? Jesteś w stanie to zrobić i uwierz, że przenigdy nie zechcesz z tej drogi wracać!

Podziel się swoimi myślami w komentarzu i pomóż mi ulepszać moje teksty 😉

Poświęcaj tyle czasu na ulepszanie siebie, byś nie miał go na krytykę innych.

-Christian Larson

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s