Happy life

Warto być konformistą?

    Przede wszystkim warto wiedzieć co to znaczy być konformistą. Konformizm jest to zmiana zachowania na skutek wpływu innych osób. Konformista bezkrytycznie podporządkowuje się normom, wartościom i poglądom, które uznane są za obowiązujące w danej grupie społecznej. Przyjmuje także reguły zachowania innych osób, nawet jeśli są one różne w różnych środowiskach.
Ja uważam bez dwóch zdań, że konformizm jest pojęciem negatywnym. Takie osoby nie mają własnego zdania i nie potrafią wygłosić własnej opinii. Co więcej, konformiści zdają się być pozbawieni indywidualności, kreatywności i oryginalności. Wpływ innych osób na ich światopogląd, wyznawane wartości czy zachowanie jest tak wielki, że ich własne zdanie zupełnie zanika, albo w ogóle nie istnieje, co sprawia, że stają się zależni od innych ludzi. W byciu konformistą istnieje także problem braku umiejętności samodzielnej oceny sytuacji i dochodzenia do wniosków. Ten problem jest uciążliwy, ponieważ samodzielne myślenie staje się tak bardzo ograniczone, że podjęcie własnej decyzji, zgodnej ze swoimi wartościami i preferencjami jest już niemal niemożliwe.
Odpowiadając na zadanie w tytule postu pytanie, zdecydowanie myślę, że konformistą być nie warto. We współczesnym świecie, gdzie konkurencja na rynku pracy jest bardzo silna, konformizm jest zbyt dużą wadą. Człowiek nie posiadający własnego zdania i indywidualności nie ma szans na wybicie się ponad normę i  dlatego nigdy nie będzie też w stanie chociażby wyróżnić się z tłumu i wywalczyć sobie pozycji społecznej. Konformista pozostanie w tyle, bo jego podążanie za tłumem i kreowanie swoich poglądów poprzez wpływy danej grupy nie pozwoli mu na uzyskanie 
poparcia na większym forum. Zawsze będzie  postrzegany słaby i bierny, mało interesujący, ponieważ nie ma w nim nic niezależnego, a jego opinia zupełnie nic nie wniesie w rozwój sytuacji.
Konformistą nie warto być również dlatego, że nie można w ten sposób osiągnąć samospełnienia czy nawet szczęścia. Podążanie za cudzą myślą ogranicza ludzkie spojrzenie na własne potrzeby, utrudnia stworzenie dla siebie idealnych warunków do życia, bo brak indywidualności wiąże się z brakiem własnego zdania w każdym aspekcie zarówno życia społecznego, jak i prywatnego. Jak samemu kierować własną ścieżką zawodową, jeśli prosisz innych o pomoc w wyborze farby do ścian w swojej własnej sypialni?!
Konformizm prowadzi również do tworzenia sztucznego wizerunku samego siebie.
Chęć wykreowania się na osobę idealną, w pełni zgodną z obecnymi kryteriami społecznymi, sprawia, że taka osoba żyje w zgodzie nie ze swoimi emocjami, a według wizerunku jaki stwarza, aby być lepiej odbieraną przez otoczenie. Jest wtedy taka, jaką chce ją widzieć społeczeństwo, a nie taka, jak podpowiada jej sumienie i własne ego.
Jeśli podążasz tylko za opinią innych to nie zdziw się, ale konformista zdaje się być istotą sztuczną, nieciekawą i chłonną jak gąbka. Na pewno warto być niezależnym, i posiadać w sobie choć odrobinę indywidualności. A U T E N T Y C Z N O Ś Ć przede wszystkim!
Najważniejsze to wiedzieć kim się jest i czego się od życia chce, bo rodzimy się jedyni w swoim rodzaju i warto to rozwijać, a nie tłumić i ostatecznie, gubiąc się w sobie, gasić.

„Bądź tym kim jesteś i mów to, co czujesz, ponieważ ci, którzy mają z tym problem nie są ważni, a ci, którzy są ważni nie mają z tym problemu.”

– Fritz Perls

1 myśl w temacie “Warto być konformistą?”

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s